Vzdušní akrobaté: Rorýsi a jejich fascinující život v oblacích

Rorýs

Nepřehlédnutelný letec

Rorýs obecný, pták s nezaměnitelným tvarem těla připomínajícím srpek, je symbolem léta ve městech. Jeho přítomnost prozrazuje pronikavý, kvílivý hlas, který se nese vzduchem během střemhlavých letů. Rorýs je dokonale přizpůsoben životu ve vzduchu. Jeho dlouhá, srpovitá křídla mu umožňují dosahovat neuvěřitelných rychlostí a manévrovat s obdivuhodnou hbitostí. Vzduchem se pohybuje s elegancí a lehkostí, která bere dech. Zajímavostí je, že rorýs tráví většinu svého života ve vzduchu. Pije, jí, páří se a dokonce i spí za letu. Na zem usedá jen v době hnízdění, kdy si buduje hnízda v dutinách budov, ve škvírách zdí nebo pod taškami na střechách. Rorýsi jsou ptáci tažní a na zimu odlétají do teplých krajin subsaharské Afriky. Jejich přílet do střední Evropy na konci dubna a v květnu je neklamným znamením, že jaro je v plném proudu.

Život ve vzduchu

Rorýsi jsou fascinující tvorové, kteří žijí téměř výhradně ve vzduchu. Tito ptáci s aerodynamickým tvarem těla tráví většinu svého života létáním. Ve vzduchu loví hmyz, který tvoří jejich jedinou potravu. Dlouhá, úzká křídla jim umožňují neuvěřitelnou manévrovatelnost a rychlost, dosahující až 100 kilometrů za hodinu. Rorýsi dokonce i spí za letu! Krátkodobě upadají do mikrospánku, kdy odpočívá jedna polovina mozku, zatímco druhá kontroluje let. Na zem usedají jen zřídka, a to pouze během hnízdění. I tehdy si vybírají vyvýšená místa, jako jsou římsy budov, kde jsou v bezpečí před predátory. Rorýsi jsou mistři vzdušného živlu a jejich adaptace na život v letu jsou fascinujícím příkladem evoluce.

Rychlý let rorýse je fascinující podívaná. Je to jako by se nebe samo proměnilo v taneční parket pro tohoto elegantního ptáka.

Zdeněk Dvořák

Hnízdění v lidských sídlech

Rorýsi si pro hnízdění vybírají vysoká místa, která jim připomínají jejich přirozené prostředí – skalní štěrbiny a dutiny. Vzhledem k tomu, že lidská sídla jim taková místa často poskytují, není divu, že se rorýsi stali synonymem pro ptáky žijící v těsné blízkosti člověka. Typickým hnízdištěm rorýse obecného jsou štěrbiny pod střechami, větrací otvory v panelových domech nebo otvory ve starých zdech. Právě panelové domy s mnoha dutinami se staly pro rorýse vítanou alternativou. Bohužel, moderní architektura a rekonstrukce budov často znamenají ztrátu těchto hnízdních příležitostí. Uzavírání větracích otvorů a opravy fasád bez ohledu na hnízdící rorýsy vedou k ničení jejich hnízd a ohrožují tak populace rorýsů v celé České republice. Je proto důležité chránit stávající hnízdiště a při rekonstrukcích budov myslet na vytváření nových možností pro hnízdění rorýsů. Existují speciální budky, které jim můžeme na budovy instalovat a nabídnout jim tak náhradní domov. Ochrana rorýsů je důležitá nejen pro zachování tohoto fascinujícího druhu, ale i pro udržení biodiverzity v našich městech a obcích.

Potrava: Létající hmyz

Rorýs obecný je pták, který se živí výhradně létajícím hmyzem. Jeho jídelníček je velmi pestrý a zahrnuje mouchy, komáry, brouky, motýly, mšice a další druhy hmyzu, které chytá za letu. Rorýs je schopen chytat hmyz i za deště a mlhy, a to díky svému výbornému zraku a schopnosti manévrovat ve vzduchu. Denně rorýs spotřebuje obrovské množství hmyzu, odhaduje se, že až několik tisíc kusů. To z něj dělá velmi užitečného pomocníka v boji proti hmyzím škůdcům. Bohužel, populace rorýsů v posledních letech klesá, a to především kvůli úbytku hmyzu v důsledku používání pesticidů a ztrátě přirozeného prostředí.

Porovnání rorýse obecného a vlaštovky obecné
Vlastnost Rorýs obecný Vlaštovka obecná
Délka těla 16-17 cm 19-22 cm (včetně ocasních per)
Rozpětí křídel 40-44 cm 32-34 cm
Barva peří Tmavě hnědá s bílou skvrnou na hrdle Tmavě modrá svrchu, bílá zespodu s červeným hrdlem
Tvar křídel Dlouhá, úzká a srpovitě zahnutá Dlouhá, špičatá s vidlicovitým ocasem
Způsob letu Velmi rychlý a obratný, s minimem mávání křídel Rychlý a obratný, s častým máváním křídel

Ohrožení rorýsů

Rorýsi, ti neúnavní vzdušní akrobati, čelí v dnešní době mnoha hrozbám. Moderní architektura s hladkými fasádami a nedostatkem štěrbin jim bere možnosti hnízdění. Rorýsi si svá hnízda tradičně staví ve škvírách a dutinách starých budov, pod střechami a v puklinách zdí. Zateplování budov a rekonstrukce často znamenají ztrátu těchto přirozených hnízdišť. Nedostatek hnízdních příležitostí vede k poklesu populace rorýsů v celé Evropě. Kromě ztráty hnízdišť rorýse ohrožuje i nedostatek potravy. Intenzivní zemědělství s používáním pesticidů a úbytek hmyzu v důsledku znečištění ovzduší a světelného smogu jim ztěžují hledání potravy. Rorýsi se živí výhradně létajícím hmyzem a pro nakrmení mláďat potřebují denně nashromáždit obrovské množství potravy. Ochrana rorýsů je proto klíčová pro zachování biodiverzity. Je důležité chránit jejich stávající hnízdiště a vytvářet jim nová. Toho lze dosáhnout například instalací hnízdních budek na budovy nebo vytvářením umělých hnízdních štěrbin při rekonstrukcích.

Ochrana a pomoc rorýsům

Rorýsi jsou fascinující ptáci, kteří tráví většinu svého života ve vzduchu. Hnízdí u nás od května do srpna, poté se vydávají na dlouhou cestu do zimovišť v Africe. Bohužel, populace rorýsů v České republice v posledních desetiletích klesá. Jedním z hlavních důvodů je úbytek vhodných hnízdišť. Rorýsi si svá hnízda staví ve škvírách a dutinách budov, často pod střechami. Zateplování domů a rekonstrukce budov jim však tyto přirozené úkryty berou.

Jak můžeme pomoci?

Co můžeme pro rorýse udělat? Můžeme jim pomoci instalací speciálních budek, které jim nahradí ztracená hnízdiště. Tyto budky by měly být umístěny na stinných místech, alespoň 4 metry nad zemí. Důležité je také zajistit, aby rorýsi měli v okolí dostatek potravy. Tou jsou pro ně drobný hmyz, který loví za letu. Proto je důležité zachovat v blízkosti lidských sídel i zelené plochy s dostatkem hmyzu.

Ochrana rorýsů je důležitá nejen pro zachování tohoto fascinujícího druhu, ale i pro udržení zdravé biodiverzity v našem okolí. Každý z nás může přispět k tomu, aby se rorýsi i nadále vznášeli nad našimi hlavami.

Publikováno: 01. 08. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Jáchym Novotný

Tagy: rorýs