Vlčí špic: Půvabný a chytrý pes pro každého milovníka zvířat

Vlčí Špic

Historie plemene vlčí špic

Historie plemene vlčí špic sahá až do 18. století, kdy byl vyšlechtěn v Německu jako lovecký pes pro lov drobné zvěře. Tito psi byli oblíbeni u šlechty a měli za úkol hlídat majetky. Jejich původní jméno "Keeshond" pochází od politického vůdce Keesa de Gyselaera, který měl psa tohoto plemene jako symbol své strany. V průběhu let se vlčí špic stal i společenským psem a dnes je oblíbeným společníkem pro rodiny po celém světě.

Fyzický popis a charakteristika

Vlčí špic je malý pes s elegantním vzhledem a hustou srstí, která vytváří hřeben na krku. Jeho ocas je nesený přes hřbet a stočený nad hřbetem. Má trojúhelníkové uši stojící vzpřímeně a mandlové oči vyjadřující inteligenci a bdělost. Srst může být různých barev, jako je bílá, černá, hnědá nebo šedá. Vzhledem k jeho původu má vlčí špic atletickou postavu s dobře osvalenými nohami a hrudníkem. Tento pes má energickou chůzi a pohybuje se lehce a graciózně.

Péče a výcvik vlčího špice

Péče o vlčího špice není náročná, ale vyžaduje pravidelnou péči o srst. Je důležité pravidelně kartáčovat jeho hustou srst, aby nedocházelo k zamotání a zaneřádění. Koupání není nutné často, stačí pouze v případě silného znečištění. Dbejte na pravidelný střih drápků a čistění uší. Co se týče výcviku, vlčí špic je inteligentní a rád se učí novým trikům. Doporučuje se pozitivní posilování a trpělivost při tréninku. Socializace od útlého věku je klíčová pro správné chování tohoto plemene.

Zdravotní péče a genetické predispozice

Zdravotní péče u vlčího špice je obvykle poměrně nenáročná, ale je důležité zajistit pravidelné návštěvy u veterináře a dodržovat očkovací plán. Toto plemeno může být geneticky náchylné k určitým zdravotním problémům, jako jsou dysplazie kyčelního kloubu nebo oční onemocnění, jako je progresivní atrofie sítnice. Je proto důležité vyhledat veterinárního lékaře s znalostmi o těchto specifických potížích a pravidelně monitorovat zdravotní stav psa.

Vhodné prostředí pro vlčí špice

Vhodné prostředí pro vlčí špice je prostorný byt s možností pohybu a dostatkem fyzické aktivity. Tito psi mají rádi pravidelné procházky a běhání, takže ideální je mít blízko parky nebo lesy. Důležité je také poskytnout jim mentální stimulaci, například hračky na rozvíjení inteligence. Vlčí špic se cítí dobře v rodinném prostředí, kde jsou součástí každodenního života a mají dostatek pozornosti od svých majitelů. Jejich hustá srst vyžaduje pravidelnou péči a česání, proto je vhodné mít čas na údržbu srsti a zajištění hygieny psa.

Zajímavosti a zajímavé fakty o tomto plemeni

Vlčí špic je plemeno s velmi zajímavou historií, která sahá až do 18. století. Tito psi byli původně chováni jako lovečtí pomocníci a hlídači stád. Jsou známí svou vynalézavostí a bystrostí, což z nich činí skvělé společníky pro různé aktivity, jako je například agility nebo obedience. Vlčí špice jsou taky velmi oddané a loajální svým majitelům, což z nich dělá skvělé rodinné mazlíčky. Důležitou informací je i fakt, že vlčí špic není nijak náročný na údržbu srsti a stačí mu pravidelný česací rituál.

Publikováno: 09. 03. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Jáchym Václavík

Tagy: vlčí špic | plemeno psa