Král 2019: Film, který vás dostane!

Král 2019

Recenze filmu Král (2019)

Timothée Chalamet jako Jindřich V. je přesvědčivý a charismatický. Jeho proměna z nezodpovědného prince v ustaraného krále je uvěřitelná a strhující. Joel Edgerton jako Falstaff je skvělým doplňkem, dodává filmu humor a hloubku. Bitva u Azincourtu je natočena realisticky a brutálně, ukazuje hrůzy války bez příkras. Film se však nezaměřuje jen na bitvy, ale i na politické intriky a Jindřichovo morální dilema. Král je vizuálně ohromující film s působivou kamerou a kostýmy. Hudba skvěle dokresluje atmosféru filmu. I když film vychází ze Shakespearových her, má moderní nádech a osloví i diváky, kteří s historickými dramaty běžně nekoketují. Král je komplexní a působivý film, který si zaslouží vaši pozornost.

Příběh o králi Václavu IV.

Film Král z roku 2019, ve kterém si hlavní roli Václava IV. zahrál Kryštof Hádek, znovu rozvířil debatu o této kontroverzní postavě českých dějin. Václav IV. zdědil trůn po svém otci, Karlu IV., a vládl v bouřlivém období konce 14. a počátku 15. století. Jeho vláda byla poznamenána náboženskými spory, mocenskými boji a intrikami. Film se zaměřuje na Václavovu komplikovanou osobnost a snaží se pochopit jeho motivace a činy.

Diváci se setkávají s Václavem IV. jako s panovníkem zmítaným pochybnostmi, obklopeným zrádci a neschopným čelit tlaku okolí. Film se nevyhýbá ani jeho slabostem, jako byla záliba v alkoholu a honitbě. Přesto se snaží ukázat i jeho kladné stránky, například jeho zájem o umění a kulturu. Král z roku 2019 tak není černobílým historickým filmem, ale spíše psychologickým dramatem, které se snaží o komplexní pohled na jednu z nejvýraznějších postav českých dějin.

Výkony herců a režie

Patrik Dĕdek jako král Václav IV. podává výkon plný nejistoty a melancholie. Jeho Václav je zlomený muž, zmítaný mezi odpovědností k trůnu a touhou po obyčejném životě. Dĕdek bravurně ztvárňuje Václavovu vnitřní rozervanost a bezmoc tváří v tvář intrikám a zradě. Jeho výkon je magnetizující a strhující od začátku do konce.

Vedle Dĕdka exceluje i Ivan Trojan v roli cynického a pragmatického Zikmunda Lucemburského. Trojanův Zikmund je komplexní postava, která se pohybuje na hraně mezi krutostí a soucitem. Jeho motivace jsou pochopitelné, i když jeho činy jsou často brutální. Chemie mezi Dĕdkem a Trojanem je hmatatelná a jejich společné scény patří k vrcholům filmu.

Režisér Petr Jákl stvořil vizuálně ohromující a emotivně vypjatý historický film. Jeho režie je sebevědomá a dynamická, s důrazem na realismus a syrovost. Bitva u Grunwaldu je natočena s epickým rozmachem a brutalitou, která diváka vtáhne do děje a nepustí. Jákl se nebojí ukázat i temnější stránky české historie a jeho Král je svědectvím o složitosti a propletenosti lidských osudů.

Historická přesnost filmu

Film Král Šašek z roku 2019 se s historickou přesností příliš nepáře. I když se film inspiruje skutečnou postavou krále Jiřího VI., příběh a postavy jsou značně beletrizovány. Tvůrci si dovolili značnou uměleckou licenci, aby vytvořili poutavější a dramatičtější příběh. Například postava logopeda Lionela Loguea, ačkoliv založena na skutečné osobě, je ve filmu prezentována s mnohem větší rolí a vlivem na krále, než tomu bylo ve skutečnosti. Podobně i králova koktavost je ve filmu zdůrazněna pro dramatický efekt. Ve skutečnosti Jiří VI. sice koktal, ale s pomocí terapie se mu dařilo svůj projev značně zlepšovat. Film Král Šašek tak nelze brát jako věrný historický dokument, ale spíše jako fiktivní příběh inspirovaný skutečnými událostmi a postavami.

Vizuální stránka a kostýmy

Film Král z roku 2019 se pyšní působivou vizuální stránkou, která diváka přenese do středověké Anglie. Kamera nádherně zachycuje jak syrovost bitevních scén, tak i majestát královských dvorů. Kostýmy, navržené Joannou Johnston, nejsou pouze historicky věrné, ale také odrážejí charaktery postav a jejich vývoj. Například, proměna Jindřicha z nezodpovědného prince v krále se zrcadlí i v jeho oděvu, který je čím dál honosnější a královsky modrý. Naopak, strohost a praktičnost kostýmu Falstaffa zdůrazňuje jeho vojenskou povahu. Vizuální stránka filmu Král není jen pastvou pro oči, ale také důležitým nástrojem pro vyprávění příběhu a budování atmosféry. Diváci se tak mohou těšit na autentický a strhující zážitek.

Hudba a zvukové efekty

Snímek Král z roku 2019 se může pochlubit působivou zvukovou stopou, která dotváří syrovou a strhující atmosféru filmu. Hudbu složil Nicholas Britell, známý svou prací na filmech Moonlight a Velká krása. Britellova hudba k filmu Král je epická a emotivní, kombinuje orchestrální pasáže s elektronickými prvky a vytváří tak jedinečný a nezapomenutelný zvukový zážitek.

Film Rok vydání Režisér
Král Šumavy: Fantom temnoty 2019 David Ondříček

Zvukové efekty ve filmu jsou stejně působivé jako hudba. Od řinčení brnění a zbraní v bitvách až po jemné šumy anglického venkova, každý zvukový detail je pečlivě promyšlený a dokresluje realističnost filmového světa. Zvukové efekty v kombinaci s Britellovou hudbou vytvářejí strhující atmosféru, která diváka vtáhne do děje a nepustí ho až do konce.

Zvuková stránka filmu Král je ukázkovým příkladem toho, jak může hudba a zvukové efekty pozvednout filmový zážitek na novou úroveň. Britellova hudba a precizní zvukové efekty se dokonale doplňují a vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru, která je nedílnou součástí úspěchu filmu.

Kritika a přijetí filmu

Film Král Šumavy: Fantom temné stezky z roku 2019 se setkal s rozporuplnými reakcemi kritiky i diváků. Zatímco někteří ocenili snahu o moderní zpracování legendárního příběhu a působivou kameru, která zachycuje krásu šumavské přírody, jiní kritizovali scénář, herecké výkony a celkovou nevyváženost filmu.

Často zmiňovaným negativem byla absence napětí a dynamiky, která by diváka vtáhla do děje. Postavy působily ploše a jejich motivace zůstávaly nejasné. Kritizována byla také hudba, která podle některých recenzentů nezapadala do atmosféry filmu.

Na druhou stranu, film si našel i své příznivce, kteří ocenili snahu o oživení legendy o Králi Šumavy a poukázali na vizuální stránku filmu jako na jeho nejsilnější stránku. Krásné záběry šumavské krajiny a dobové reálie dokázaly zaujmout a vytvořit působivou atmosféru.

Celkově lze říci, že Král Šumavy: Fantom temné stezky je kontroverzním filmem, který rozdělil diváky i kritiky. Zatímco někteří v něm vidí povedený návrat k legendárnímu příběhu, jiní ho vnímají jako promarněnou šanci.

Pro koho je film určen?

Film Král Šumavy: Fantom temné říše z roku 2019 rozhodně není pro každého. Diváci, kteří se těší na akční podívanou plnou napětí a přestřelek, budou nejspíš zklamáni. Snímek je spíše komorním dramatem s prvky thrilleru, který si dává na čas a buduje hutnou atmosféru. Ocení ho především diváci se zájmem o historii, konkrétně o období po druhé světové válce a osudy lidí na česko-německém pomezí. Režisér se nesnaží o prvoplánovou akci, ale spíše o vykreslení psychologických portrétů postav, zmítaných poválečným chaosem a nejistotou. Film je určen spíše náročnějšímu publiku, které ocení pomalejší tempo vyprávění a důraz na atmosféru a herecké výkony. Není to film pro odreagování, ale spíše pro zamyšlení nad složitou minulostí našeho národa a morálními dilematy, kterým museli lidé v té době čelit.

Celkově film Král z roku 2019 nabízí působivý zážitek s vynikajícími hereckými výkony, strhující atmosférou a krásnou kamerou. Režisér David Michôd dokázal historické reálie oživit a vtáhnout diváka do napínavého příběhu plného intrik a bojů o moc. Film se může pochlubit skvělým obsazením, v čele s Ivanem Trojanem jakožto Karlem IV. a Kryštofem Hádkem v roli jeho syna Václava IV. Jejich herecké výkony jsou přesvědčivé a dodávají postavám hloubku a emoce.

Film se nevyhýbá ani temnějším stránkám historie a ukazuje krutost a násilí, které byly v té době běžné. Zároveň však nezapomíná ani na lidskost a city, které prostupují celým příběhem. Král je filmem, který si diváka získá nejen svým epickým rozsahem, ale i silným emočním nábojem.

Film Král je důkazem toho, že i v dnešní době plné vizuálních efektů a počítačové animace má historický film své místo. Díky svému poutavému příběhu, skvělým hereckým výkonům a působivé atmosféře si jistě získá srdce diváků napříč generacemi.

Publikováno: 08. 07. 2024

Kategorie: zábava

Autor: Kamil Veselý

Tagy: král 2019 | film