Kočičí droga: Proč na ni kočky ujíždí?

Catnip

Kočičí droga: Co to je?

Šanta kočičí, latinsky Nepeta cataria, je bylina z čeledi hluchavkovitých. Pro nás lidi je to jen rostlina s lehkým citronovým aroma, ale pro naše kočičí kamarády je to něco jako rekreační droga. Ale žádný strach, je to pro ně naprosto bezpečná a netoxická zábava.

Jak to celé funguje? Šanta obsahuje látku zvanou nepetalacton. Když kočka ucítí tuto látku, aktivuje se v jejím mozku centrum zodpovědné za příjemné pocity. Výsledkem je vlna euforie, která se projevuje různými způsoby. Některé kočky se začnou válet po zemi, třít se o rostlinu, hlasitě příst, slintat, nebo se chovat hravě a divoce. Jiné kočky se naopak zklidní a budou jen spokojeně dřímat.

Reakce na šantu je individuální a je dána geneticky. Ne všechny kočky na ni reagují. Krátkodobé "opojení" trvá obvykle 5-15 minut, poté kočka ztrácí o šantu zájem. Nebojte se, vaše kočka si na šantě nevybuduje závislost.

Šanta kočičí se dá sehnat v různých podobách - sušené rostliny, granulí, sprejů, nebo i hraček naplněných šantou. Je to skvělý způsob, jak kočku zabavit, motivovat k pohybu, nebo ji jen potěšit.

Vliv šanty na kočky

Šanta kočičí, latinsky Nepeta cataria, je bylina z čeledi hluchavkovitých, která je známá pro svůj neobvyklý vliv na kočky. Obsahuje látku zvanou nepetalacton, která u koček spouští specifické reakce. Nepetalacton je těkavý terpenoid, který se uvolňuje z listů, stonků a květů šanty. Kočky ho vnímají čichem – v nose mají receptory citlivé na tuto látku.

Reakce na šantu je dědičná a projevuje se asi u 50-75 % koček. Zvířata, která jsou na ni citlivá, vykazují různé projevy chování. Mohou se válet v šantě, třít se o ni, olizovat ji, hlasitě příst, mňoukat, skákat a hrát si. Tyto reakce obvykle trvají 5-15 minut a poté kočka na šantu přestane reagovat na 1-2 hodiny. Zajímavé je, že šanta nemá žádný vliv na koťata mladší 6 měsíců.

Ačkoliv se účinky šanty můžou zdát jako projev "opojení", ve skutečnosti se nejedná o návykovou látku. Nepetalacton stimuluje v mozku kočky centra zodpovědná za emoce, čímž vyvolává euforické stavy. Zároveň ale nepůsobí na receptory zodpovědné za závislost. Šanta je pro kočky bezpečná a nepředstavuje pro ně žádné zdravotní riziko.

Kromě zábavných reakcí má šanta i další pozitivní účinky. Může pomoci stimulovat hravost u apatických koček, snižovat stres a úzkost a podporovat zdravé trávení. Šanta se dá kočkám podávat v sušené formě, jako náplň do hraček nebo ve formě spreje.

Pamatujte, že každá kočka je jiná a některé na šantu reagují více než jiné. Pokud si nejste jistí, jak vaše kočka bude na šantu reagovat, poraďte se s veterinářem.

Je šanta bezpečná?

Šanta kočičí, známá také jako catnip, je bylina, která na kočky působí jako halucinogenní droga. Ale nebojte se, je to pro ně naprosto bezpečná zábava. Aktivní složkou v šantě je nepetalacton, který u koček spouští reakci podobnou euforii. Kočky se v přítomnosti šanty obvykle začínají válet, třít se o ni, mňoukat, slintat a skákat. Tyto reakce jsou však krátkodobé a obvykle trvají jen pár minut. Poté si kočka na účinky šanty na nějakou dobu vytvoří toleranci.

Důležité je zmínit, že ne všechny kočky na šantu reagují. Citlivost na nepetalacton je dědičná a odhaduje se, že zhruba třetina koček na šantu nereaguje vůbec. Šanta kočičí je pro kočky netoxická a nepředstavuje pro ně žádné zdravotní riziko, pokud je konzumována v běžném množství. Nicméně, nadměrná konzumace může vést k zažívacím potížím, jako je zvracení nebo průjem.

Pokud se rozhodnete dopřát své kočce trochu zábavy se šantou, dbejte na to, aby byla bylina kvalitní a určená pro zvířata. Šanta pro lidi může obsahovat pesticidy nebo jiné chemikálie, které by mohly být pro kočky škodlivé.

Dávkování a použití

Kočičí tráva, známá také jako šanta kočičí, je pro naše kočičí kamarády lákavou a bezpečnou bylinkou. Aktivní složkou v šantě kočičí je nepetalacton, který u koček vyvolává krátkodobé euforické stavy. Většina koček reaguje na šantu kočičí hravostí, válením se, mňoukáním a třením o rostlinu. Tyto reakce jsou neškodné a obvykle trvají 5 až 15 minut.

Sušenou šantu kočičí můžete kočce nabídnout jako hračku nebo ji posypat škrábadlem, abyste ji k němu přilákali. Čerstvé listy šanty kočičí můžete přidat do kočičí hračky nebo je nechat volně ležet, aby si s nimi kočka mohla hrát. Kočičí tráva se také prodává ve formě spreje, který lze aplikovat na hračky nebo škrábadla.

Dávkování šanty kočičí závisí na citlivosti vaší kočky. Začněte s malým množstvím a sledujte reakci vaší kočky. Pokud se zdá, že si vaší kočka šantu kočičí užívá, můžete dávku postupně zvyšovat. Není však nutné kočce dávat šantu kočičí denně. Příliš časté užívání může vést k tomu, že si na ni kočka zvykne a přestane na ni reagovat. Doporučuje se podávat šantu kočičí maximálně jednou nebo dvakrát týdně.

Ne všechny kočky reagují na šantu kočičí. Kotěta do 6 měsíců věku obvykle nereagují na šantu kočičí. Některé kočky mohou být na šantu kočičí alergické, proto je důležité sledovat reakci vaší kočky po prvním podání. Pokud si všimnete jakýchkoli známek alergické reakce, jako je svědění, zvracení nebo průjem, okamžitě přestaňte šantu kočičí podávat a kontaktujte svého veterináře.

Alternativy ke šantě kočičí

Pro některé kočky je šanta kočičí (Nepeta cataria) jako droga – navozuje jim stavy euforie, hravosti a mazlení. Ale co když na vaši kočku šanta nefunguje? Nebo co když hledáte pro svého chlupatého kamaráda trochu rozmanitosti? Naštěstí existuje několik alternativ, které můžou vyvolat podobné reakce.

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis): Tato bylina je známá svými uklidňujícími účinky na lidi a podobně působí i na některé kočky. Může vyvolat pocity relaxace a blaženosti. Kořeny kozlíku lékařského obsahují látky, které kočky přitahují, takže je můžete nabídnout v sušené formě, jako náplň do hraček nebo v podobě spreje.

Zimolez japonský (Lonicera japonica): Dřevo a plody zimolezu japonského obsahují látku, která u koček vyvolává euforické stavy. Můžete si pořídit hračky ze dřeva zimolezu nebo sušené plody. Pozor ale na to, že plody zimolezu jsou pro kočky toxické, takže je důležité jim dávat pouze dřevo nebo hračky z něj vyrobené.

Aktinidie stříbrná (Actinidia polygama): Tato rostlina, známá také jako "Matatabi" nebo "Silver vine", je v Japonsku oblíbenou alternativou šanty kočičí. Obsahuje látky, které u koček vyvolávají podobné reakce jako šanta, ale často silnější a delší. Můžete ji sehnat v podobě tyčinek, prášku nebo hraček.

Nezapomeňte, že každá kočka je jiná a co funguje na jednu, nemusí fungovat na druhou. Vždy sledujte reakce vaší kočky na nové rostliny a v případě pochybností se poraďte s veterinářem.

Publikováno: 25. 06. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Jáchym Novotný

Tagy: catnip | kočičí droga