Ideální vánoční dárek pro milovníky dobrodružství na vodě! 

Léto je sice ještě daleko, to ale milovníkům vodních sportů rozhodně v jejich aktivitách nebrání. Proč se vyplatí koupit paddleboard i jako vánoční dárek?

Jak vznikl paddleboarding

Paddleboarding je stále populárnější vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobném surfovému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhého pádla. Někteří mu pro jeho narůstající oblibu dokonce přezdívají „vodáctví 21. století“.

Jeho obliba je o to zajímavější, že v kontextu s ostatními vodními sporty reprezentuje vlastně doposud poměrně mladou aktivitu. Ve své dnešní podobě sport vznikl kolem roku 1960, kdy surfaři z Havaje pádlovali na svých longboardech s fotoaparáty na místa, kde se turisté učili surfovat, a fotografovali je při jejich počínání.

Použít prkno k pohybu po vodě však napadlo podle některých zdrojů už domorodce na Velikonočních ostrovech. Jiné prameny však připouští, že vystopovat skutečné kořeny této aktivity je poměrně obtížné. Myšlenka, že by mělo být možné stát na prkně, tyčí se odrážet a takto plout vpřed nebyla cizí už starověkým kulturám v Africe a Jižní Americe.

Do dnešní podoby tento sport dovedl americký surfař Laird Hamilton v první půli 90. let. A od té doby našel mnoho nadšených následovníků po celém větě. Paddleboarding totiž nabízí celou řadu výhod.

Paddleboarding lze provozovat celoročně

V první řadě se jedná o aerobní aktivitu, která se vám postará o celkové zpevnění těla a zlepšení rovnováhy. Efektivně zapojíte svaly paží, zad a hrudníku, ale i nohou a svalstva hýžďového. Navíc se jedná o sport, se kterým jednoznačně zhubnete. Za hodinu můžete tímto způsobem spálit i více než 400 kalorií.


Paddleboarding má příznivý vliv na kardiovaskulární systém a posiluje i dýchací soustavu. A díky pobytu venku na čerstvém vzduchu účinně odplavíte stres a zlepšíte si i zdraví psychické. Snížení stresu také znamená, že se vám bude lépe spát.

Přesto tento sport není technicky příliš náročný a mohou se mu věnovat všechny věkové kategorie. A to i s nulovou výchozí fyzickou kondicí. U tohoto sportovního vyžití navíc zpravidla nehrozí vážné úrazy.

Další výhodou je i to, že provozovat tento sport můžeme celoročně. Chladnější počasí má jednu podstatnou výhodu: Zatímco v létě je na mnoha českých řekách a jiných vodních plochách dost rušno, při cca 10 °C už „sváteční“ rekreanty určitě nepotkáte a na vodě budete prakticky sami.

Stačí se dostatečně obléct, využijete hlavně neopren nebo suchý oblek a termo prádlo. Do teplejšího počasí kolem 16 °C stačí i běžné funkční oblečení a softshellová bunda.

Podle čeho vybírat paddleboard

I paddleboard tak může rozhodně svoje místo najít pod vánočním stromečkem. Obdarovaného tím můžete vydatně namotivovat k pohybu. Navíc lze říci, že mimo sezónu se nákup vyplatí i díky četným slevám.


Jaký paddleboard vlastně volit? Nejčastěji se toto vybavení rozlišuje podle konstrukce na nafukovací a pevné. Většina začátečníků volí nafukovací provedení kvůli jeho odolnosti a skladnosti.

Důležitým faktorem je i délka, která běžně činí 8'0", což odpovídá 244 cm. Šířka je podstatná proto, že širší prkno je více stabilní. Tloušťka ovlivní hlavně nosnost, pro jezdce do 75 kg vám tak stačí 5", jinak volte 6".

Kromě samotného paddleboardu lze doporučit i koupi doplňků, jako jsou karbonová pádla, neoprenové oblečení, pumpy a batohy. Stejně tak můžete využít možnost sestavení paddleboardových dárkových sad, které zahrnují veškeré vybavení potřebné pro vodní dobrodružství. A pokud ve výběru sportovního náčiní a příslušenství stále tápete, jednoduše kupte dárkový poukaz.

Publikováno: 26. 11. 2024

Kategorie: zábava