Americký stafordširský teriér: Milující mazel, nebo hrozba?

Americky Stafordsky Terier

Původ a historie plemene

Americký stafordšírský teriér, často familiárně nazývaný "amstaff", má své kořeny hluboko v historii, sahající až do 19. století v Anglii. Jeho předkové, buldoci a teriéři, byli využíváni v krutých zábavách, jako byly býčí a medvědí zápasy. Tyto disciplíny vyžadovaly od psů sílu, odvahu a houževnatost. Po zákazu těchto krvavých sportů se bohužel objevily psí zápasy. V té době se začal formovat americký stafordšírský teriér tak, jak ho známe dnes. Do Spojených států amerických se plemeno dostalo s přistěhovalci v 19. století. Zde se americký stafordšírský teriér stal ceněným pomocníkem na farmách, kde se uplatnil jako hlídač a lovec hlodavců. Postupem času si získal oblibu i jako rodinný společník. Oficiální uznání Amerického kennel klubu (AKC) získal v roce 1936 pod názvem Staffordshire teriér. Později, v roce 1972, byl název rozšířen na Americký stafordšírský teriér, aby se zdůraznil jeho americký původ a odlišil ho od podobného, avšak menšího Stafordšírského bulteriéra. Dnes je americký stafordšírský teriér oblíbeným rodinným psem, známým pro svou oddanost, inteligenci a hravost.

Vzhled a standardy AST

Americký stafordšírský teriér je robustní a svalnatý pes se silnou stavbou těla. I přes svou sílu je elegantní a obratný. Jeho srst je krátká, tvrdá a lesklá, bez podsady. Přichází v různých barevných variantách, včetně žíhané, černé, modré a plavé. Dospělí samci obvykle měří 46-48 cm v kohoutku a váží 28-38 kg. Samice jsou o něco menší, měří 43-46 cm a váží 23-32 kg.

Hlava amerického stafordšírského teriéra je široká a silná s výraznými lícními kostmi a hlubokým čenichem. Uši jsou vysoko nasazené a obvykle kupírované, i když v některých zemích je kupírování uší zakázáno. Oči jsou kulaté, tmavé a posazené daleko od sebe.

Standard plemene amerického stafordšírského teriéra klade důraz na vyváženost, sílu a atletičnost. Pes by měl být sebevědomý, odvážný a ostražitý, ale zároveň přátelský a oddaný své rodině. Agresivita vůči lidem je nežádoucí a je považována za vážnou vadu.

Povaha a temperament

Americký stafordšírský teriér, často nazývaný „amstaff“, je plemeno známé svou silou a odvahou. Za touto impozantní vizáží se však skrývá pes s překvapivě milující a oddanou povahou. Amstaffové jsou známí svou láskou k lidem a touhou jim vyhovět. Jsou to inteligentní psi, kteří se snadno učí a těší je, když se cítí užiteční. Díky své hravé a energické povaze jsou amstaffové skvělými společníky pro aktivní rodiny nebo jednotlivce.

Jejich temperament je často popisován jako sebevědomý, ale ne agresivní. Jsou to psi s vysokou mírou energie, kteří potřebují dostatek pohybu a mentální stimulace. Bez správné výchovy a socializace se u nich můžou projevit nežádoucí projevy chování, jako je tvrdohlavost nebo teritorialita. Jejich láska k lidem a touha jim vyhovět z nich dělá skvělé kandidáty pro různé psí sporty, jako je obedience, agility nebo weight pulling.

Je důležité si uvědomit, že každý pes je individualita a jeho povaha je ovlivněna genetikou i prostředím, ve kterém vyrůstá.

Výchova a socializace

Americký stafordšírský teriér, často nazývaný "amstaff", je plemeno známé svou silou a oddaností. Výchova a socializace hrají klíčovou roli v tom, aby se z amstaffa stal vyrovnaný a šťastný společník. Již od štěněcího věku je nutné začít s důslednou výchovou založenou na pozitivní motivaci. Amstaffové jsou inteligentní a učenliví, ale mohou být také tvrdohlaví, proto je důležitá trpělivost a laskavost.

Socializace je pro toto plemeno naprosto zásadní. Pravidelný kontakt s ostatními psy, lidmi a různými prostředím pomůže štěněti vyrůst v sebevědomého a přátelského psa. Navštěvujte psí školku, venčete se na rušných místech a seznamte svého amstaffa s novými situacemi, zvuky a pachy. Důležitá je i socializace v rámci rodiny. Děti by se měly učit, jak se psem správně zacházet a respektovat jeho prostor.

Pamatujte, že každý pes je individualita. Někteří amstaffové mohou být dominantnější, proto je důležité včas rozpoznat a korigovat nežádoucí chování. Konzultace s profesionálním trenérem psů může být velmi užitečná, zvláště pro majitele, kteří s plemenem nemají předchozí zkušenosti. S láskou, trpělivostí a důsledností se z vašeho amerického stafordšírského teriéra stane věrný a milující člen rodiny.

Zdraví a péče

Americký stafordšírský teriér, často familiárně nazývaný "amstaff", je silné a atletické plemeno psa s krátkou srstí, které vyžaduje poměrně nenáročnou péči. Pravidelné kartáčování jednou týdně pomůže odstranit uvolněné chlupy a udržet srst zdravou a lesklou. Amstaffové nemají tendenci k nadměrnému línání, takže se nemusíte bát chlupů po celém bytě. Co se týče koupání, stačí je koupat pouze v případě potřeby, například když se vyválí v něčem špinavém.

Stejně jako u všech plemen psů je i u amstaffů důležitá preventivní péče. Pravidelné návštěvy veterináře, očkování a odčervování pomohou udržet vašeho psa zdravého a šťastného. Amstaffové jsou náchylní k určitým zdravotním problémům, jako je dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie loketního kloubu a kožní alergie. Je důležité si být vědom těchto potenciálních problémů a včas vyhledat veterinární péči, pokud si všimnete jakýchkoli příznaků.

Kromě fyzického zdraví je důležité dbát i na duševní stimulaci vašeho amstaffa. Jsou to inteligentní psi, kteří se snadno učí a těší je, když mají práci. Pravidelný pohyb, hry a trénink jsou nezbytné pro udržení amstaffa šťastného a spokojeného. Nedostatek aktivity a mentální stimulace může vést k nudě a destruktivnímu chování.

Americký stafordšírský teriér - plemeno často nepochopené, skrývající za svalnatým vzhledem oddaného a inteligentního společníka. Jeho povaha je odrazem lásky a důslednosti, kterou mu věnujeme.

Eliška Nováková

Americký stafordšírský teriér a děti

Americký stafordšírský teriér, často nazývaný "amstaff", je silné a svalnaté plemeno psa s pověstí, která ho často předchází. Mnoho lidí se ptá, zda jsou amstafové vhodní pro rodiny s dětmi. Odpověď, jako u většiny plemen, není černobílá. Amstafové mohou být skvělými rodinnými psy, ale vyžadují zodpovědné majitele a důslednou výchovu.

Amstafové jsou známí svou láskou k lidem a touhou po společnosti. Jsou to energičtí psi, kteří si rádi hrají a potřebují dostatek pohybu. S dětmi si amstaff často vytvoří silné pouto a bude je chránit. Je však důležité si uvědomit, že amstafové jsou silní psi a i při hře s dětmi je nutný dohled dospělé osoby.

Důležitá je socializace od štěněte. Seznamujte svého amstaffa s různými lidmi, psy a prostředím. Naučte děti, jak se ke psům chovat s respektem, a nikdy je nenechávejte s žádným psem bez dozoru.

Pamatujte, že každý pes je individualita. I když jsou amstafové obecně považováni za dobré s dětmi, je nezbytné vybrat si štěně z odpovědného chovu s důrazem na vyrovnanou povahu. Důsledná výchova, socializace a láskyplný domov jsou klíčem k šťastnému a harmonickému soužití amstaffa a dětí.

Sportovní aktivity a hry

Americký stafordšírský teriér, známý také jako "Amstaff", je silné a atletické plemeno psa, které si užívá a prospívá z fyzické i mentální stimulace. Pravidelné sportovní aktivity a hry jsou pro Amstaffa nezbytné, aby se udržel šťastný, zdravý a vyrovnaný.

Amstaffi vynikají v různých psích sportech, jako je agility, obedience, rally obedience a weight pulling. Jejich inteligence, učenlivost a ochota potěšit z nich dělají skvělé partnery pro výcvik a soutěžení. Agility je skvělou volbou pro Amstaffy, protože jim umožňuje využít svou energii a obratnost k překonávání překážek. Obedience a rally obedience zase kladou důraz na přesnost a poslušnost, což pomáhá posilovat pouto mezi psem a majitelem. Weight pulling je fyzicky náročný sport, který umožňuje Amstaffům využít svou sílu a vytrvalost.

Kromě organizovaných sportů existuje mnoho her a aktivit, které si Amstaffi užijí i doma. Dlouhé procházky, běhání, frisbee a aportování jsou skvělými způsoby, jak udržet vašeho Amstaffa aktivního a šťastného. Pamatujte však, že Amstaffi mají tendenci se přehřívat, proto je důležité vyhnout se namáhavé aktivitě v horkém počasí.

Při výběru aktivit pro vašeho Amstaffa je důležité zvážit jeho věk, zdravotní stav a úroveň energie. Štěňata a mladí psi potřebují kratší a méně náročné aktivity, zatímco dospělí psi zvládnou delší a intenzivnější tréninky.

Mýty a fakta o bojových psech

Americký stafordšírský teriér, často nesprávně označovaný jako „bojový pes“, je plemeno opředené mnoha mýty. Pravdou je, že každý pes je individualita a jeho chování je formováno především výchovou a socializací. Agresivita není u amerických stafordšírských teriérů vrozená, ačkoliv jejich silná stavba těla a mohutné čelisti vzbuzují respekt. Stejně jako u jiných plemen, i u „stafordů“ je klíčová zodpovědná výchova založená na důslednosti, lásce a pozitivní motivaci. Důležitá je také včasná socializace, tedy seznamování štěněte s různými prostředím, lidmi i zvířaty. Špatná výchova a nedostatečná socializace, bohužel, může vést k nežádoucímu chování u jakéhokoliv psa, bez ohledu na plemeno. Americký stafordšírský teriér je inteligentní a učenlivý pes, který se dokáže naučit mnoho povelů a triků. Je to oddaný společník, který miluje svou rodinu a je ochoten ji bránit. Bohužel, právě tato ochranářská povaha je někdy mylně interpretována jako agresivita.

Vlastnost Americký stafordšírský teriér Bulteriér
Původ USA Velká Británie
Průměrná výška (v kohoutku) 43 - 48 cm (pes), 41 - 46 cm (fena) 35 - 55 cm (závisí na typu)

Volba chovatele a štěněte

Americký stafordšírský teriér, často nazývaný "amstaff", je silné a loajální plemeno psa s velkým srdcem. Výběr správného chovatele je naprosto zásadní pro získání zdravého a vyrovnaného štěněte. Hledejte chovatele, který je členem renomovaného klubu chovatelů a dodržuje etické standardy chovu. Dobrý chovatel vám rád zodpoví všechny vaše otázky týkající se zdraví, temperamentu a péče o plemeno. Zeptejte se na zdravotní testy rodičů štěněte, abyste minimalizovali riziko genetických onemocnění. Požádejte o možnost vidět štěňata s jejich matkou v jejich domovském prostředí. Všímejte si čistoty a celkového stavu chovatelské stanice. Zdravá štěňata jsou aktivní, hravá a mají jasné oči a lesklou srst. Je důležité vybrat si štěně, které je přátelské a sebevědomé, a vyhnout se plachým nebo agresivním jedincům. Nezapomeňte, že štěně amstaffa vyžaduje důslednou socializaci a výcvik od útlého věku. S trpělivostí a láskou se z vašeho štěněte amstaffa stane věrný a milující člen rodiny.

Život s americkým stafordem

Americký stafordšírský teriér, často nazývaný „amstaff“, je silné a svalnaté plemeno psa s krátkou srstí a širokou škálou barevných variant. Život s amstaffem je plný energie, radosti a věrnosti, ale vyžaduje také zodpovědného a zkušeného majitele. Amstaffi jsou inteligentní a učenliví psi, kteří touží po lidské společnosti a kontaktu. Potřebují důslednou výchovu založenou na pozitivní motivaci a dostatek pohybu a mentální stimulace. Pravidelné procházky, hry, psí sporty nebo trénink poslušnosti jsou nezbytné pro jejich fyzické i psychické zdraví. Amstaffi jsou známí svou silnou vazbou na rodinu a často se jim přezdívá „chůva k dětem“ pro jejich trpělivost a ochranářské instinkty. Je však důležité si uvědomit, že každý pes je individualita a socializace a výchova hrají klíčovou roli v chování psa. Amstaffi mohou být teritoriální a dominantní vůči ostatním psům, proto je důležité je odmala socializovat a učit je správnému chování v přítomnosti jiných zvířat. Potenciální majitelé by si měli být vědomi i legislativy týkající se chovu amstaffů, která se v různých zemích liší.

Publikováno: 07. 07. 2024

Kategorie: zvířata

Autor: Jáchym Václavík

Tagy: americky stafordsky terier | americký staffordský teriér